Шоколадът се прави чрез ферментация, сушене, печене и смилане на семената на малко тропическо дърво от рода Theobroma. Повечето шоколади, които се продават днес, се произвеждат от вида Theobroma cacao , но народите от Централна и Южна Америка приготвят храна, напитки и лекарства с много други видове Theobroma.
Какаото е опитомено преди повече от 4000 години, първо в басейна на Амазонка и след това в Централна Америка. Най-старото археологическо доказателство за какаото от 3500 г. пр.н.е. идва от Еквадор. Археолозите са открили съдове с остатъци от какао – доказателство, че то се е използвало от 1900 г. пр.н.е.
Думата „какао” се използва на много езици в Мезоамерика както за дървото и семето, така и за всички техни производни. В продължение на хиляди години населението й е използвало какаото за различни цели: от религиозни ритуали и за направата на лекарства, до употребата му за ежедневни храни и напитки, всяка от които носи различни имена. Една от тези специални местни какаови смеси се нарича „шоколад“.